trebuies sa ma sperie???

Boli pancreatice si de ficat

Postata de teia cu 14 ani in urma.

Ficat normal,ecostructura discret heterogenia,micronodular .,ce inseamna asta?ms

Raspunsuri (10)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Ecostructura discret (probabil) hiperecogena = incarcare grasa, aspect micronodular - modificarea ecostructurii ficatului. Trebuie sa faceti analize de laborator care sa exploreze functia hepatica si profilul lipidic. Nu ati mentionat daca suferiti de o afectiune cronica hepatica - hepatita cu virs B, C? Consumati alcool?!

teia

acum 14 ani

Buna ziua.
Da ,in urma cu 8 ani am fost diagnosticata cu virus B,dar incarcatura virala nedetectabila.Toate ecografiile facute aratau ficat cu dimensiuni normale,pana anul trecut La ultima ecografie facuta in España unde locuiesc,sta scris;ficat de marime normala,ecostructura discret "heterogenia"/micronodular ce sugereaza discrete schimbari de hepatopatie cronica.nimic de "hiperecogena".Colecist de marime mica.Am facut analize de laborator,rezultatul o sa l stiu in luna mai cand am programare la medic.In aprile sunt programata si pt o endoscopie.
Medicul de aici nu mi recomanda tratament naturist,doar mancare fara grasimi,odihna dar continuand sa lucrez si multa liniste.In mai imi va spune daca trebuie sa fac o biopsie,
Am uitat sa va spun ca in tot acest timp TGP si TGO au valsat intre 80 si 200.
Va multumesc f mult si astept noutati.
jeni

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Ac***a in vedere valorile crescute ale transaminazelor (TGO si TGP) precum si aspectul ecografic micronodular ar trebui luata in discutie punctia biopsie hepatica in vederea instituirii tratamentului corespunzator. Regimul si stilul de viata trebuie respectat cu strictete. Reveniti cu rezultatele.

teia

acum 14 ani

Care este regimul pe care trebuie sa l tin ?
Va multumesc f mult!
Nu va puteti imagina cata afectivitate imi transmiteti,la fiecare raspuns al dumneavoastra simt cum se regenereaza ficatul.

.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Alimente permise:
- Carne sp***a pui, vita, peste, fiarta sau gratar
- Supa zarzavat sau carne sp***a
- Branza sp***a
- Ou fiert
- Ulei crud, unt, margarina
- Legume si fructe crude sau fierte, functie de toleranta
- Dulciuri neconcentrate: placinte, budinci, prajituri de casa, biscuit, piscoturi
- Condiment vegetale
- Bauturi: lapte, ceai, cacao, cafea sp***a, suc fructe, apa plata sau minerala, functie de toleranta
Alimente interzise:
- Carne grasa de gaina, vita, porc, peste, afumaturi, rantasuri, mezeluri, carnati, carne conservata
- Supe carne grasa
- Branzeturi grase, cascaval, branza topita, branza cu mucegai
- Ou prajit
- Ulei prajit
- Dulciuri concentrate in exces- ciocolata, crème, prajituri comert
- Condimente si sosuri din comert
- INTERZIS ALCOOLUL, INCLUSIV BEREA FARA ALCOOL

teia

acum 14 ani

O sa revin imediat ce apar analizele.
Va multumesc!

iscu mirela

acum 13 ani

am fost ieri cu mama la analize si i a zis ca are hepatopatie cronica. puteti sa mi spuneti ce inseamna asta? i a dat sa tina regim si o punga de medicamente(48 de ani)
s a speriat si nu stie ce sa mai zica.
ast un ras

radu,38ani

acum 13 ani

Am fost diagnosticat cu hepatopatie cronica. Ce inseamna asta , ce trebuie sa fac , ce am voie sa mananc ? Va rog sa-mi raspundeti,daca stiti raspunsul.

Iuliana

acum 10 ani

Buna seara. Am 62 de ani. Am facut ecografie abdominala generala. Ma intereseaza ce probleme am la ficat?
- Ficat: LS:53 mm, LD:141 mm. Structura: contur microboselat, micronodular. Colecistectomie. VP:11 mm, CBP:4 mm.Pancreas: omogen. RD: microcalculi: 2 mm, RS: microcalculi: 2 mm. Splina: 8,7 cm, omogen. VU: plina, transsonic. Uter: dimensiuni reduse, fara ascita. Concluzie: Ficat micronodular, microlitiaza renala.

Analize de laborator:
VSH: 24 mm/h
VDRL: negativ
Uree: 4.77 mmol/L
Creatina: 0.89 mg/dl
TGO: 28 U/L
TGP: 35 U/L
Glicemie: 6.23 mmol/L
Ex. urina: Ubg: 35 mmol/l, sediment - frecv.cel. epit. plate

teia

acum 9 ani

Intre timp am facut un tratamient cu interferon alfa pegylat 2b,un an,acum ficatul meu arata asa "parenquima hepatico marcadamente heterogeneo ,de contronos discretamente nodulares,sin evidencia de lesiones focales",inainte arata "ecostructura discret heterogenia,micronodular",sa inteleg ca nu are cale de intors si nici de oprire?Interferonul nu m a ajutat ,transaminazele nu scad,si a mai aparut un virus D.Ce ar mai putea ajuta ficatul meu?