Trebuie sa ma ingrijorez ?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Ciobanu128535 cu 12 ani in urma.

La analize am urmatoarele rezultate care nu sunt in limite:
neutrofile nesegmentate 6%; eozinofile 0%: PDW 12,4%; ALT-TGP 64,06UI/L

Raspunsuri (3)

parerea mea

acum 12 ani

ALT-TGP daca sunt adunate pot fi normale.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Analizele descriu o citoliza hepatica ( o afectare a funcției hepatice) ce necesita investigatii suplimentare ,precum ecografie abdominala, analize de sânge suplimentare. Predominanta creșterii top se intalneste in afectare hepato-biliara ca steatoza hepatica, steatohepatita nonalcoolica, hepatita de etilotest virala, obstructie biliard ca colestaza.

Ciobanu128535

acum 12 ani

Scuze ca nu am raspuns mai repede.Nu am avut nici un fel de simptome sau alte boli,(un banal accident cu o sarma in ochi urmat de o interventie de vitrectomie acum cateva luni si care s-a vindecat) aceste analize au fost facute pt a schimba cristalinul(este urmatorul pas) Din motive obiective s-a amanat interventia.Acestea sunt toate rezultatele care nu sunt in barem: neutrofile neseg 6%(2-4); eozinofile 0%(1-4); indice de distributie a trombocitelor PDW 12,4%(15-17); volum mediu trombocitar MPV 10,10fl(7-11FL); TROMBOCITEplt 290 10^9/l (100-400 10^9/l) ALT-TGP 64,06UI/I(