tratament ficat gras

Boli pancreatice si de ficat Tumorile ficatului si cailor biliare Ficatul gras
+1
Vezi toate grupurile

Postata de ROBERT1278685 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, o cunostinta (farmacist) mi-a sugerat urmatoarea schema de tratament pentru ficat gras si colesterol marit pe fond de dislipidemie mixta: 1 cps (omega3+vit E) / zi, 1 comprimat Crestor 20mg seara, 3 cps Esentiale Forte N / zi, 3 cps Kreon 10000 / zi si 2 cani (500 ml) ceai pentru afectiuni hepatice de la Farus / zi. In plus, dieta si exercitii fizice si repetate analizele la 1 luna...Colesterolul total=327, colesterolul LDL=228, trigliceride serice=213, TGP=74..V-as ruga mult sa va exprimati un punct de vedere in legatura cu aceasta schema de tratament (eventual si perioada cat ar fi indicat s-o urmez). Va multumesc.

Raspunsuri (13)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de incercat un regim alimentar ce va include :3 mese principale la ore regulate, de evitat mancatul in graba, privitul la televizor, de evitat consumul de alcool, sosurile cu unt sau smantana, un consum de sare de masa redus (aproximativ 5 g pe zi); se indica consum de carne sp***a (pasare, vita, peste), produse lactate cu continut redus de grasime (branza de vaci, cas, urda, lapte batut),mamaliga, cereale, legume (fasole verde, praz, gulii, varza, conopida, dovlecel, spanac, rosii, castraveti, ardei, andive, vinete, ciuperci, ceapa, morcov, telină, sfecla rosie ; cartofi, fasole uscata, mazare, linte, soia- în cantități moderate), unt (5-10 grame)cu 60% grasimi;ulei vegetal cu mai putin de 40% grăsimi (20-30 de grame); deserturi - budinci, placinte simple, biscuiti ; lichide- apa minerala, ceaiuri, cafea, ness indulcite cu zaharina, suc natural de fructe și din legume.
medicul va prescrie o schema de tratament hipolipemiant (statine, fibrati) si unul de protectie hepatica (pe baza de fosfolipide : silimarina, esentiale etc)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Cu toata consideratia pentru colegii farmacisti, v-as recomanda ca decizia de tratament sa o luati dupa un consult de medicina interna/gastroenterologie. Mai intai, trebuie sa fiti sigur ca steatoza hepatica e pur metabolica si nu are si o componenta infectioasa ( va trebui exclusa hepatita B/C).
Daca steatoza e metabolica, e bine sa stiti ca ficatul gras e doar una din piesele de "puzzle"; de obicei, aceasta tulburare metabolica se insoteste de hipertensiune arteriala, obezitate sau anomalii ale metabolismului glucidic, iar riscul major nu e neaparat legat de ficat cat de un eventual accident vascular cerebral sau coronarian. Un tratament corect va trebui sa aiba in vedere gradul global de risc vascular.

Ramona

acum 11 ani

Mama mea fost diagnosticata cu steatoza hepatica. Nu are incredere in tratamentele de la medici, de aceea m-a rugat sa ma interesez de niste tratamente naturiste eficiente pentru boala ei.

Iata ce foloseste acum si se simte mult mai bine:

http://***/articol/Produse/Tratament_deparazitar_si_detoxifiant/Zeolit-99.html
http://***/subcategorie/Pachete/Pachet_Dr._Clark_-_ficat-0.html
http://***/articol/Produse/Tratament_hepatic/BioBran-17.html

Sanatate multa!

@RAMONA

acum 11 ani

@RAMONA, mama ta este milioanara sau tu esti milioana, link-urile date contin produse de milioane,
lasa ce au scris medicii ca sunt de specialitate, tu doar faci reclama.

Miona

acum 11 ani

-dar acele medicamente nu se sintetizeaza tot la nivelul ficatului (si nu e tot rau ) ia incercati dimineata pe stomacul gol o lingura de ulei de masline si tot atata zeama de lamaie si stat pe partea dreapta -15-20 minutele (sau daca vi se pare prea mult luati o lingurita !!??(a timp de cateva saptamani ,cred ca in general e cum simte si crede fiecare )

OVIDIU

acum 11 ani

Am avut si eu ficat gras.
In 3 luni nu am mai avut nimic.
Tine regim exclusiv vegetarian.
Ex: Diminata o felie de paine integrala cu fasole batuta sau lapte de orz cu musli.
Pranz: salata de cruditati.
Seara: salata de fructe.
Apa, un pahar la fiecare ora.
Este buna si cura cu apa adica dimineata pe stomacul gol beti un litru de apa curata, plata sau de izvor.
Fara cafea, alcool, tigari sucuri, lapte etc.
In 3 luni sunteti ca nou.
Tineti acest regim toata viata si nu mai auziti de doctor.
Daca luati Crestor sau orice alt medicament chimical faceti cancer hepatic.
Eu personal si toti care au luat aceste medicamente din clasa statinelor am avut grave probleme ajungand la un pas de moarte.
Asadar regim vegan, sport, apa multa si lasati consumul de medicamente care aduc profit medicilor si farmaciilor.
Multa sanatate!
MEDICAMENTELE PROVOACA CANCER!
Dovada: suntem tara cu cel mai mare consum de medicamente, vedeti cate farmacii sunt si totodata la noi am ajuns brusc pe primul loc in Europa sau chiar in lume la cancer.
Daca vreti sa traiti evitati medicamentele.
Medicii nu pun gura pe ele.

mita

acum 10 ani

pffff.... adica vrei sa zici ca o sa mori sanatos???? WTF????

ileana olteanu

acum 9 ani

multumiri pt sfaturi

AdamDoni

acum 10 ani

De acord cu regimul, rezultatele sunt spectaculoase.

Hrana vie - neprocesata termic.

Seminte ... la greu, contin VIATA nu MOARTE (O.Bojor)

mariana

acum 10 ani

Am diabet de 2 ani si ficat gras poi am un metru saizeci si optzeci si una de kl apoi stau an dieta mereu când pun 2 3 kl apoi după un timp scurt le dau j

nu pot face nimic stau ln cura

os

liliana

acum 10 ani

Buna .am fost diagnosticata cu steatoza hepatica (ficat gras) la o ecografie ptr rinichi,la rinichi nu am nimic ,am facut si colesterolul si a iesit 190 si totusi am primit sa tin regim.Va rog daca d-nul Ovidiu mai imtra pe sait as dori sa imi lasati un regim de luni pima vineri sa stiu cum sa le combin va multumesc.

MembruMobileApp1493974328

acum 6 ani

Pt ficat gras lipoliz este f bun. Poate sa elimine grasimea de pe ficat in 2-3 luni...si este f. ieftin.

Adrian

acum 3 luni

Crestorul este interzis dacă ai afecțiuni ale ficatului