transaminaze mari

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Paravan cu 12 ani in urma.

La ultimele analize mi-au iesit transaminazele mai mari decat valorile normale. De fapt analizele sunt cam asa:
TGO = 40 (limite: 0-32)
TGP = 70 (limite: 0-31)
AgHBs = negativ
a HCV = negativ
Trigliceride serice = 36 (limite: 50-200)
VSH = 14 (limite: 2-13)
Monocite % = 10.5 (limite: 2-10)
Neutrofile % = 49 (limite: 50-70)
Hematocrit = 33.5 (limite: 37-47)
Hemoglobina = 11 (limite: 12-14)
Hematii = 3.83 (limite: 4.2-5.4)
Restul analizelor de sange, urina (biochimie, bacteriologic) sunt normale.
N-am mai avut transaminazele in afara limitelor normale niciodata si nu am pesoane in familie cu probleme la aceste analize.
Aveti vreo idee?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din rezultatele analizelor efectuate se poate determina prezenţa unei anemii uşoare şi a unei afectări hepatice (reflectată prin creşterea transaminazelor hepatice). Ar fi recomandat consultul unui medic pentru a identifica o eventuală pierdere de sânge şi efectuarea unei ecografii abdominale. În cazul în care se exclude o eventuală pierdere de sânge ar fi recomandat şi consultul unui medic hematolog

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatele analizelor indica o anemie si o citoliza hepatica (transaminazele crescute de aproximativ 2 ori), si ar fi bine sa efectuati un consult de medicina interna pentru a identifica cauzele declansatoare ale anemiei si ale afectarii hepatice (analize de sange suplimentare, investigatii paraclinice suplimentare)

Oprea Liliana

acum 8 ani

Buna ma,numesc oprea liliana si am un baietel de 11 luni iam facut analize si au esit ca are transaminazele mari la fica si mia dat un sirop himalaia sa urmez o luna cu el eu nu stiu de la ce a facut tra saminazele mari la ficat eu cred ca e de la prea mult tratament pentru ca a fos racit cam o luna si jumate si lam tinut numai an tratament sunt foarte speriata nu stiu daca osai treaca multumesc