titlu intrebare

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Dadela cu 13 ani in urma.

Bunaziua,ce este de facut cand ai" prezenta"la valori pacient PROTEINA "C"REACTIVA?se mai pot face si alte analize mai concrete pt.elucidare?mai precis ce organ este bolnav?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Proteina C reactivă este un reactant de fază acută, folosit pentru monitorizarea intensităţii inflamaţiei.Valorile normale sunt mai mici de 12mg/L. Valori mari se înregistrează în infecţii bacteriene, în timp ce în infecţii virale creşterea este moderată. Analizele care se mai pot face depind de ce afecţiune se suspicionează pe baza simptomelor. Nu se poate vorbi de un organ bolnav, acest marker apărând în diferite afecţiuni (reumatism, infecţia rinichilor, etc.)

Utilizator21537191773

acum 5 ani

Nu stiu daca postez corect dar la mine este prea mica :( Proteina C reactiva cantitativ - Ser- imunologie/turbitrimetrie rezultat 0.01 Interval Biologic de Referinta /UM = 0-0.05/mg/dl.
Ce inseamna asta ? Este de rau?