Tgp tgo sunt in regula ?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Ibanescu Albert George cu 5 luni in urma.

Am 44 de ani la analize tgp alt 43 și tgo ast 34 .
La urina hematii(hb)1+ca 25 este în regulă?
Creatinina interval 30-300 am 300
Microalbum interval 0-30 am 30

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Valorile TGP si TGO pot varia in functie de laborator, dar valorile mentionate par a fi intr-un interval normal.

Nivelul de hematii din urina (HB) poate indica prezenta sangelui in urina. O cantitate mica de hematii in urina poate fi normala, dar HB 1+ indica o cantitate mai mare decat in mod normal. Este recomandat sa discutati aceste rezultate cu medicul pentru a obtine o interpretare adecvata si pentru a exclude orice posibile probleme de sanatate.

Nivelul de creatinina pare sa fie in partea superioara a intervalului normal. Creatinina este un produs de degradare a proteinelor din muschi si este eliminata de rinichi. Nivelul crescut al creatininei poate indica un posibil deficit renal si ar trebui evaluat mai detaliat de catre medic.

Nivelul microalbuminei pare sa fie mai mare decat valoarea normala. Microalbumina este o proteina prezenta in urina, iar nivelul crescut poate indica o disfunctie renala sau alte afectiuni medicale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/interpretor-analize