TGP mare

Boli pancreatice si de ficat

Postata de adimarian cu 13 ani in urma.

Anul trecut mi-a iesit la analize TGP-ul mare, nu mai stiu exact valoarea, cam 70-80. Deasemenea am avut valori peste normal la colesterol si trigliceride. Medicul de familie mi-a prescris initial Lagosa si Medostatin, apoi a schimbat Medostatin cu Crestor 20. Un medic internist mi-a spus sa opresc imediat Crestorul daca am transaminazele mari si acum nu stiu ce sa fac.

Va multumesc!

Adrian Marian

Raspunsuri (4)

smarti

acum 13 ani

Eu am luat LIPANTYL.Sa stii ca toate medicamentele care scad tricgliceridele duc pina la urma la hepatita toxica.Mi-au scazut semnificativ dupa tratament de cca 8 luni.Acum nu mai iau.Evita cit de mult poti grasimile,slabeste daca esti supraponderala si folosete produse pe baza de aloe vera de la ''''Forever Living Products''''.Eu asa am scapat de prbl asta ,de reflux gastresofagian si de picioare umflate din cauza depozitelor de grasimi ,caci asta sint trigliceridele pina la urma. ( id. smarti_vs )

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Trebuie,mai intai, o evaluare completa atat a lipidogramei cat si a functiei hepatice si numai dupa aceea savi se stabileasca sau nu un tratament.. Nu se poate face untratament cuprinzator numai pe explorari partiale si unele din anul trecut. Mergeti la o policlinica sau la un spital cu competenta .

parerea mea

acum 13 ani

Multi oameni ce au facut tratament pentru colesterol si trigliceride au ajuns in groapa. Cand apar simtomptomele deja e tarziu.

ba parerea mea

acum 11 ani

idiot