TGP(ALT) marit

Boli pancreatice si de ficat

Postata de mihaipopescy cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Am efectuat un set de analize, iar in urma lor desi toate sunt in parametrii corespunzatori, baromentrul pentru TGP(ALT) la barbati fiind 0-0-41 U/I, eu am un fenomenal 72 la cei 27 de ani ai mei, cu o medie de 40 de tigari/zi, cafea intre 600-800 ml/zi si consum mic spre mediu de alcool.
Documentandu-ma pe internet, am aflat ca e posibil sa fiu suspect de hepatita B/C, daca am valori ridicate, dar poate fi si din cauza mancariurilor destul de grase (la mine nu exista fel de mancare fara carne) pe care le consum si toti factorii de mai sus.

Cum trebuie sa procedez mai departe si eventual este cazul sa-mi fac analizele pentru hepatita B/C? M-ar ajuta mult daca stie cineva cam mare sunt valorile acestui set de analiza la o persoana care a avut/are hepatita B/C.

Multumesc anticipat,
Mihai

Raspunsuri (4)

mihaipopescy

acum 9 ani

Revin cu niste completari: setul de analize l-am facut de control si restul rezultatelor unde am fost in afara parametriilor este acesta:

BilD - Bilirubina Directa 0.26 (referinta

mihaipopescy

acum 9 ani

Revin cu niste completari: setul de analize l-am facut de control si restul rezultatelor unde am fost in afara parametriilor este acesta:

BilD - Bilirubina Directa 0.26 (referinta

mihaipopescy

acum 9 ani

Eroare tehnica se pare, restul comentariului meu se afla aici: https://imgur.com/oru8QAe
Nu e virus, nu e nimic, e doar o imagine, singura optiune de a afisa tot textul (aparent)

mihaipopescy

acum 9 ani

Eroare tehnica se pare, restul comentariului meu se afla aici: https://imgur.com/oru8QAe
Nu e virus, nu e nimic, e doar o imagine, singura optiune de a afisa tot textul (aparent)