TGP/ALT 56

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Gabitzu246 cu 8 ani in urma.

Buna! Am 20 de ani si in urma cu aprox. 2 luni am facut un set de analize deoarece dupa ce mancam ceva mai consistem ma durea in partea dreapta chiar la ficat, si mi-a iesit ALT/TGO 56 doctora mi-a recomandat niste hepatoprotectoare dar simt ca nu prea isi fac efectul, mentionez insa ca am un stil de viata cam dezordonat si i-am spus si dumneaei asta, adica mananc multe chipsuri, in general fastfood si cu multe grasimi, si aprox. 1 l de cola pe zi, mai mentionez ca nu am consumat niciodata alcool, nici nu am fumat. Poate credeti ca sunt gras dar am 1.83 inaltime si 72 Kg. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ceva, ce as putea sa am? sunt foarte speriat, nu am nici un alt simptom in afara de aceasta durere surda in partea dreapta dar este cam suparatoare. Multumesc Anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , o dieta complet dezechilibrata , un program haotic al meselor si consumul excesiv de bauturi carbogazoase (1 l de cola/zi) sunt responsabile de starea dumneavoastra cat si de valorile anormale ale transaminazelor . Hepatoprotectoarele nu va vor ajuta daca nu luati masuri in privinta dietei si a stilului de viata.

Gabitzu246

acum 8 ani

Va multumesc foarte mult pentru raspuns, deja am inceput sa mananc la ore mai regulate si sa mananc mai usor, gen supe, piure etc. ca sa fac o mica paranteza cred ca mai mult era din cauza sucului, nu am mai baut de vreo 2 zile si deja a inceput sa dispara durerea.