TGO SI TGP CRESCUTE URGENT VA ROG

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Nefertiti cu 10 ani in urma.

am facut analizele la sange in urma unei gastrite; mi.au iesit valorile TGO=41 , trebuiau inferior la 32 si TGP=56; inferior la 33 trebuia:
va rog din suflet spuneti_mi ce inseamna asta?sufar de vreo hepatita? sunt valori normale? va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Horace

acum 10 ani

valorile nu sunt foarte mari, sunt usor crescute. la hepatita stiam ca trebuie sa fie marite valorile chiar si de 10 ori, ar putea sa fie legate de gastrita ta
nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi, dar mai bine du-te la medic sa elimine orice suspiciune