TGO marit

Boli pancreatice si de ficat

Postata de ciho cu 12 ani in urma.

Copilul meu are 6 ani iar cu 2 ani in urma , dupa o varicela severa am constatat un TGO de 75, 78 si in ultima vreme cu un colesterol total de 173(care este discutabil in functie de laborator), ecografic e bine la toate organele.De 2 ani am fost pe la medici si mi-au recomandat Liv 52, silimarina, siropuri naturiste de imunitate;analiza e aceeeasi , indiferent cat regim tine sau nu.Cel mai important e ca baietelul meu de simte f. bine, mananca, dorme bine si este fff activ.In afara de analizele mentionate mai are o dermatita atopica si este usor alergic la conservanti, coloranti.Va rog, puteti sa-mi dati o sugestie?

Raspunsuri (3)

Barbu

acum 12 ani

Cred ca intre dermatita atopica, alergia la unele produse si TGO marit este o legatura. Ar trebui sa faci investigatii suplimentare si tratament adecvat. Nu renunta la liv 52 si silimarina care sunt pt protectia ficatului si refacerea acestuia.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Medic Epuran

acum 12 ani

Cauza valorilor crescute ale transaminazei TGO şi a colesterolului total ar putea fi dislipidemia (în cazul în care copilul este supraponderal) sau dermatita atopică menţionată de d-vs.