Sunt analizele mamei mele.Ma puteti va rog ajuta cu Interpretarea lor ?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de ElenaH cu 10 luni in urma.

Valori crescute
AB002 Acid Uric Seric - 5.80
AB022 Bilirubina directa serica - 0.80
AB021 Bilirubina totala serica - 3.21
AB004 Calciu seric total - 11.62
AB028 Fosfor Seric - 2.51
AB019 GGT - 56
AB006 Magneziu seric - 1.40
AB018 TGP/ALT - 38.30
AB010 Trigliceride Serice - 186.80
Leucocite - 75
Sediment automat - leucocite - 29.40
Sediment automat celule epiteliale nescuamoase - 5.10
Sediment automat celule epitelial tubular renal - 4.50
Sediment automat cristale - 38.50
Neutrofile procentual - 49.50

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Interpretarea valorilor crescute din analizele mamei dumneavoastra poate indica urmatoarele:

1. AB002 Acid Uric Seric - 5.80: Aceasta este o valoare usor crescuta, care poate indica prezenta unei afectiuni numite hiperuricemie, in care organismul produce prea mult acid uric sau nu poate elimina suficient acest compus. Acest lucru poate fi asociat cu guta, insuficienta renala sau alte tulburari metabolice.

2. AB022 Bilirubina directa serica - 0,80: Aceasta este o valoare normala a bilirubinei directe, care masoara forma de bilirubina care este direct legata de ficat. O valoare normala indica faptul ca ficatul functioneaza adecvat.

3. AB021 Bilirubina totala serica - 3.21: Aceasta este o valoare usor crescuta a bilirubinei totale, care este o masura a tuturor formelor de bilirubina din sange (directe si indirecte). O valoare crescuta poate indica afectiuni hepatice precum hepatita sau colestaza (obstructia cailor biliare).

4. AB004 Calciu seric total - 11.62: Aceasta este o valoare crescuta a calciului seric total, care poate fi cauzata de diverse motive, cum ar fi hipertiroidismul, boala de rinichi sau sarcina.

5. AB028 Fosfor Seric - 2.51: Aceasta este o valoare normala a fosforului seric, care este o masura a nivelului de fosfor din sange. O valoare normala indica faptul ca organismul dumneavoastra are suficient fosfor.

6. AB019 GGT - 56: Aceasta este o valoare usor crescuta a GGT (gamma-glutamil transferaza) in sange, care poate indica afectarea ficat

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna