steatoza

Boli pancreatice si de ficat

Postata de ionitza cu 13 ani in urma.

mi s-a spus ca am o steatoza hepatica usoara. ce inseamna acest lucru ? va multumesc pentru un eventual sfat de insanatosire

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Steatoza hepatică (ficatul gras, în termeni pop**ar) este o afecţiune a ficatului care constă dintr-un exces de grăsime ce se depune în celulele hepatice, care nu vor mai funcţiona normal.Tratamentul se bazează în primul rând pe respectarea unui regim igieno-dietetic, ce constă în: reducerea sau menţinerea greutăţii corporale la valori normale, menţinerea trigliceridelor, colesterolului şi glicemiei în limite normale, evitarea stresului, exerciţii fizice regulate, respectarea orelor de odihnă şi somn. Se recomandă evitarea: alcoolului, grăsimilor de origine animală, carnea de porc, mezelurile, gălbenuşul de ou, alimentele prăjite, afumăturile, alimentele care conţin conservanţi, dulciurile sau alimentele bogate în carbohidraţi, sucurile sintetice sau carbogazoase.
Tratamentul medicamentos se administrează numai de către medic în funcţie de: gradul de steatoză, sex, vârstă, greutate corporală, boli metabolice, sau sistemice asociate.

Sanda Morar

acum 10 ani

va multumesc