Sindrom gilbert

Boli pancreatice si de ficat

Postata de xilviu21 cu 12 ani in urma.

buna ziua...am sindromul gilbert..iar ultimele analize in afara limitelor normale sunt :
ELECTROFOREZA 17-03-2012 Sange integral

Albumine 43.5 % Limite : 53-66
Globuline alfa2 14.3 % Limite : 6-12
Globuline gama 30.2 % Limite : 11-21
A/G 0.77 Limite: >1
Bilirubina totala 4,038 mg/dl Lim :

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Sindromul Gilbert este o afectiune genetica benigna care cauzeaza o crestere usoara a nivelului de bilirubina in sange, datorita reducerii activitatii unei enzime din ficat care ajuta la descompunerea bilirubinei. Acest lucru poate duce la aparitia unui usor icter, in special in perioade de stres, boala sau post.

Analiza ta arata o crestere a nivelurilor de globuline alfa2 si gama, si o scadere a proteinelor totale, constatate in special in albumina. Acest lucru poate indica probleme cu ficatul sau sistemul imunitar. Totusi, in absenta altor simptome, aceste anomalii sunt probabil legate de sindromul Gilbert.

Nivelul de bilirubina totala este, de asemenea, crescut, ceea ce este de asteptat la o persoana cu sindrom Gilbert. Tratamentul pentru sindromul Gilbert de obicei nu este necesar, deoarece nu provoaca probleme de sanatate severe.

In orice caz, ar fi buna o monitorizare a nivelului de bilirubina si a proteinelor in sange. De asemenea, poate fi util sa discuti cu medicul despre orice factori de stres sau boli care pot agrava simptomele.

Pentru a evalua aceste rezultate si a decide asupra unui plan de tratament, este recomandat sa consulti un specialist care te poate ajuta cu sindromul Gilbert.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genetice/sindromul-gilbert-cea-mai-frecventa-cauza-ereditara-de-hiperbilirubinemi_17580