Se pot dizolva calculi biliari mici?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Utilizator11542389661 cu 4 ani in urma.

Se pot dizolva pietrele de 2-3 mm din Colecist? Cu ce medicament?
La marimea lor, exista riscul sa blocheze ceva?
E obligatorie operatia pt aceste pietre mici?

Raspunsuri (1)

Utilizator11576573870

acum 4 ani

Din păcate există un risc.dat fiind că sunt mici pot pleca și pot bloca și inflama pancreasul.Doctorii de aceea recomanda intervenția.Sotia mea a făcut pancreatita de la o piatra de 4mm și nu vă imaginați ce coșmar este pentru pacient și ce dureri.Personal nu cred in remedii naturiste de eliminare calculi deoarece odată dezlocuiti nu se știe ce pot sa blocheze.Naturist doar sa previi poate.Din păcate sistemul medical de la noi și poate și de la alții,am văzut și în țări cu apa calda același sistem,la noi daca vii asimptomatic și pe picioarele tale îți zic că nu este urgență și te programează într-o lună,iar când faci complicații ești criticat la UPU de ce nu te-ai operat mai devreme,culmea in același spital la același doctor, sistemul e defect...trebuie sa fii aproape de moarte că sa meriti sa fii salvat.O rușine!!Muncitori că Dorel nu au ce căuta în sistemul sanitar....iar unii doctori sunt atât de aroganți și așteaptă cu buzunarele deschise...