Rezultatul analizelor mele sunt.ok?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de rienuta cu 12 ani in urma.

trigliceridele marite 261.00 mg/dL si colesterol HDL 35.00????

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valoarea HDL colesterolului se situează în limitele normale, însă trigliceridele sunt mult crescute. Cauzele acestei valori crescute pot fi reprezentate de:
1.obezitate
2.hiperlipidemie sau hipertrigliceridemie familială
3. un eventual diabet zaharat
4.hipotiroidie
5.sindrom nefrotic
6.consum exagerat de alcool, etc.

rienuta

acum 12 ani

anul trecut am avut o colica renala.Am eliminat o piatra. ma gandeam ca din cauza stresului tatal meu a murit acum 2 saptamani.Poate fi si cauza asta?

Medic Epuran

acum 12 ani

Stresul accentuat poate fi de asemenea o cauză a creşterii a trigliceridelor peste valorile normale

rienuta

acum 12 ani

in cazul meu ce tratament ar trebui sa urmez sau trebuie sa tin si un regim alimentar ?

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

pentru a va putea recomanda un tratament ar trebui sa stim mai multe detalii despre dumneavoastra, spre exemplu: varsta, inaltimea si greutatea, alte boli asociate, restul analizelor sanguine, etc.
daca doar trigliceridele sunt crescute si alte probleme de sanatate nu mai aveti, si mentionati in trecutul recent un stress excesiv, atunci pentru inceput nu va recomand tratamentul medicamentos, ci mai degraba o dieta adecvata cu limitarea consumului de dulciuri si grasimi, scaderea in greutate (daca este cazul) si activitate fizica.
pentru mai multe detalii despre hipertrigliceridemie si masurile necesare pentru scaderea acestora, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/hipertrigliceridemia_923

va urez o zi buna

rienuta

acum 12 ani

Buna ziua,
am 33 de ani si 6 luni 58 de kg,inaltimea 165,nu beau alcool,nu fumez.
restul analizelor sunt bune decat trigliceridele marite 261.00 mg/dL si colesterol HDL 35.00 si am o durere in partea stanga sub coasta(sus).

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in cazul dumneavoastra va recomand doar cele scrise mai sus, fara medicatie. cat despre durerea respectiva va recomand un consult gastroenterologic unde vi se va face cel mai probabil o ecografie abdominala pentru vizualizarea ficatului si a veziculei biliare (cel mai probabil a fi implicata in aceste dureri)

va urez o zi buna