Rezultatele analizelor

Boli pancreatice si de ficat

Postata de trica2009 cu 12 ani in urma.

Ma numesc Trica I., am 40 ani, din Buc. Mi-am facut analizele medicale anuale la care majoritatea parametrilor au iesit normali, mai putin TGO, care mi-a iesit 55,17 iar TGP mi-a iesit 75,97.La recomandarea medicului de familie mi-am facut marcari virali pt. hepatita B si C la laboratoarele Synevo, la care la Ag HBs(screening) a iesit rezultat pozitiv iar la Anti HCV a iesit rezultat negativ. Din asta rezulta ca am hepatita B ?...ce considerati ca ar trebui sa fac in continuare?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

In functie de rezultatele analizelor descrise, este posibil ca sa fii purtator al virusului hepatitei B, ceea ce nu inseamna insa ca ai aceasta boala. Un rezultat pozitiv la antigenul HBs poate indica o infectie activa sau o infectie anterioara care nu mai este activa. De asemenea, poate indica si faptul ca esti un purtator al virusului, fara sa dezvolti boala.

Pentru a clarifica aceasta situatie, este necesar sa faci investigatii suplimentare, printre care si analiza Anti-HBs, care este un anticorp si care, daca este prezent, indica o imunitate impotriva hepatitei B, fie dupa infectie, fie dupa vaccinare.

Totodata, mai poti face analiza pentru Ag HBe si Anti-HBe, care pot oferi informatii suplimentare despre stadiul infectiei. In plus, daca valorile TGO si TGP sunt marite, este posibil sa ai o afectare a ficatului. Este important sa discuti aceste aspecte cu medicul tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-b-simptome-cauze-tratament-si-preventie_15146
https://sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-cronica-cu-virus-b-cum-se-pune-diagnosticuli_683