REZULTATE DIFERITE

Boli pancreatice si de ficat

Postata de riany cu 10 ani in urma.

De curand am efectuat un ecograf abdominal ; ficat hiperreflectiv difuz,dimensiuni marite de volum structura omogena.Colecist hipoton cu pereti normali. V P in hil 12,5 .Splina cu axul lung de 128mm. VS in hil 8-8,5.Rinichi cu diametru normal pteza gr 1 ,schiteaza pielom dublu,cu pastrarea rap.parenchim-spelom dublu fara hidronefroza.Vezica urinara cu continut redus de lichid

COMPUTER TOMOGRAF ABDOMINAL NATIV ;
Ficat de dimensiuni normale,nu se observa leziuni dense circumscrise,pe secventele native, ale ambilor lobi hepatici
Splina ,pancreas,rinichi,glande suprarenale fara modificari C.T
FARA ADENOPATII RETROPERITONEALE;
Concluzii ;Aspect in limite normale C.T .
Doua analize cu rezultate diferite ,rog un specialist sa ma lumineze si pe mine despre ce poate fi vorba in cazul meu,multumesc
Mentionez ca sunt barbat in varsta de 43 de ani cu usoara durere continua in hipocondrul drept de mai bine de un an .

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Din ce ai prezentat aici plus simptome, cred ca ar trebui sa mergi pe o analiza mai amanuntita a colecistului. La ecografie se vede un colecist lenes, insemnand o diskinezie biliara de tip hipoton. Ar fi bine de facut cateva analize din sange pentru evaluarea functiei hepatice si biliare : transaminaze; bilirubina ;enzime biliare; lipide totale; colesterol, trigliceride, HDL- colesterol ; LDL- colesterol. Ingreunarea evacuarii si stagnarea bilei favorizeaza inmultirea germenilor - poate apare colecistita, formarea calculilor, etc. Pe langa tratamentul medicamentos este nevoie si de o dieta alimentara.