REZULTAT ANALIZE TGP 89

Boli pancreatice si de ficat

Postata de membru179996 cu 12 ani in urma.

Buna ziua ma numesc Negoita Ionut am 22 ani mi-am facut analize medicale si mi-a iesit transaminaze TGP 89 de la 0-40 cat e normal. Ce as putea face ? Eu nu beau de fel si nici nu fumez..Regim? Medicamente? Multumesc!!!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca celelalte rezultate ale functiei hepatice sun in limite normale ,nu pare o problema severa a ficatului ci mai de graba o reactie.la disfunctia organelor anexe,printr care si vezica biliara ,o angiocolecistita etc. Deci, ori repetati examenul pentru transaminaze, ori dati la laborator materii fecale pentru examen coproparazitologic-giardia intestinala .

membru179996

acum 12 ani

multumesc pt sfat!!!!