regim

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Ovy546 cu 12 ani in urma.

As dori sa stiu ce regim alimentar postoperatoriu trebuie pt. o pacienta operata de colecist pe 13.05.2011
Multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Regimul alimentar postoperator poate fi alcătuit din:
1. Supe şi ciorbe de legume sau carne slabă;
2. Carne fiartă sau friptă;
3. Carne slabă (pui, vită);
4. Lapte slab şi brânzeturi slabe;
5. Piureuri de cartofi, legume;
6. Legume fierte sau fripte.
7. Fructe şi legume crude (salate);
În orice caz regimul alimentar la persoanelor operate de fiere trebuie sa fie personalizat, iar aceasta personalizare nu se poate face decât de către medicul care a efectuat operaţia de colecistectomie