proteina c reactiva

Boli pancreatice si de ficat

Postata de ella_70 cu 13 ani in urma.

mi-am facut analizele,mi-a iesit proteina c reactiva prezenta si bilirubina prezenta valaore 1.01.Restul analizelor sint in limite normale.Medicul internist nu mi-a zis nimic,dar ma ingerijoreaza aceasta proteina c prezenta.Ce sa fac?Am o stare generala p***a,ma simt obosita.

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 13 ani

Proteina C reactiva pozitiva arata ca,in organism exista o inflamatie,ca urmare a unei infectii microbiene. Nu te-a indrumat spre alte investigatii ? Mergi si la un control cardiologic, la o ecografie abdominala.

Adrienne

acum 13 ani

Scuze !, imi retrag raspunsul, nu cred ca aveai nevoie de el. In legatura cu aceasta problema, am mai facut un comentariu. Multa sanatate !

ella_70

acum 13 ani

medicul internist mi-a facut ecografie la ficat,rinichi,splina si n u a constatat nimic deosebit.Mi-a dat sa mai fac bilirubina totala si directa care tocmai mi-au sosit pe mail si sint ok.electroforeza hemoglobinei este de asemenea buna.Chiar nu stiu ce sa zic.Mie nu mi-e bine ,iar peste tot am vazut ca nu-i ok cu aceasta proteina c.Multumesc,

ana maria

acum 13 ani

proteina c reactiva cu valori crescute apare in inflamatii acute sau cronice,tumori si mai ales e un indicator al unor probleme cardiovasculare(infarct miocardic)....multa sanatate

stoicescu

acum 8 ani

CRP 10,39 VSH 41 LDL 247
colesterol total 345
va rog sa mi dati un raspuns