probleme ficat

Boli pancreatice si de ficat

Postata de daniela1953 cu 10 ani in urma.

Am diabet tip 2, steatoza hepatica,ateromatoza. Iau lipantil pt trigliceride.A fost inlocuit cu crestor pt ateromatoza.Aceste medicamente au contraindicatii de care sufar in prezent:scaderea masei musculare,prurit etc. Pot sa le elimin din medicatie, sa iau suplimente alimentare, sunt suficiente suplimentele? Analizele de sange sunt bune. Colesterol nu am avut niciodata numai trigliceride, acum sunt bune, dar am steatoza. Ce imi recomandati?

Raspunsuri (2)

Rodica Bandrac

acum 10 ani

pentru steatoza hepatica va recomand: L-arginina, zeolit lichid si bio bran 1000. Cu ajutorul acestor produse, mama mea s-a tratat de hepatita B si C. Multa sanatate!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

In prezenta diabetulyi zaharat, a dislipidemiei( colesterol, trigliceride crescute), a ateromatozei , riscul cardiovascular este ridicat motiv pentru care este bine sa luati in continuare medicamentele, in special crestor. Este recomandat sa consultati medicul internist curant pentru reevaluare.