probleme cu colecistul

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Roxana00 cu 11 ani in urma.

Am colecistul in forma de sarpe si din cauza alimentelor crude, si nu numai, am gaze intestinale in exces aproape mai tot timpul si constipatii cronice.
Daca voi adauga in alimentatie sucuri facute la storcator cu presare, in loc de fructe mancate, voi avea si mai multe gaze sau va fermenta mai putin? Eu am si hiperaciditate in organism datorita prezentei in stomac a bacteriei Helicobacter pylori.

Raspunsuri (1)

Lili M

acum 8 ani

Sfatul farmacistului:

Buna ziua! In cazul persoanelor cu Helicobacter pylori este bine-venit un consum mai redus de alimente cu aciditate ridicata, inclusiv fructe, dar totusi nu trebuie cazut in cealalta extrema, pric***a organismul de Vitamina C. Maslinele, nucile, stafidele, pot fi consumate fara restrictii; la fel si compoturile, tartele cu fructe, sau fructe coapte. Bananele, merele dulci (fainoase), perele, pot fi incluse zilnic in dieta. Citricele vor fi consumate mai rar. Masura cea mai importanta este distrugerea bacteriei, nu evitarea anumitor alimente!
http://www.clubafaceri.ro/produsehot/rasina-mastic/

Tratament cu Extract din Guma de Mastic - Anti-Helicobacter pylori

Mod de administrare
2 capsule/zi cu 1 ora inainte de micul dejun sau conform recomandarii consultantului de specialitate