prevenar 13

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Paun Raluca cu 12 ani in urma.

fetita mea de 3 ani si jumatate merge in colectivitate.dupa prima saptamana de mers la graadinita a facut gastroenterocolita.am ajuns cu ea la spital la matei bals.am tinut-o 2 sapt. acasa dupa care a mers din nou la gradinita.dupa o sapt a capatat o viroza.ii curge nasul intruna si tuseste foarte rau.pentru enterocolita nu-i mai pot face acum vaccin dar as putea sa-i fac pentru raceli.daca ii fac vaccinul prevenar 13 poate avea reactii urate sau nu este nici o problema mai ales ca ea a avut si probleme cu burtica.sfatuiti-ma daca sa-l fac sau nu.poate avea reactii rele dupa vaccinul acesta?va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Vaccinul Prevenar 13 este un vaccin antistreptococic, indreptat impotriva a 13 tulpini de Streptococcus pneumonie. Mai multe informatii veti gasi accesand acest link
//sfatulmedicului.ro/medicamente/prevenar-13-solutie-injectabila_16680

Trebuie tratata afectiunea respiratorie si va recomand apelati la un medic pediatru.