piatra la fiere

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Alex07 cu 12 ani in urma.

Buna zua!!am nevoie de ajutor!!!mama mea are dureri foarte puternice in partea dreaptasub coasta!ea are probleme cu firea de mai multi ani.Azi datorita durerilor foarte mari a fost la un ecograf si acolo i s-a spus ca o pietricica a plecat pe canalul coledoc!i s-a zis sa stea cateva zile asa sa nu manance nimic si apoi sa revina la un nou ecograf!As dori sa stiu cat de grava este aceasta problema?si daca este vorba de operatie se poate la parascop?va multumesc!!astept raspuns cat mai repede ca sa stiu ce voi face deoarece are dureri!

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

litiaza biliara presupune prezenta calculilor in interiorul colecistului (vezica biliara). cauzele formarii calculilor (pietrele) sunt excesul de grasimi saturate (din carne rosie, produse din zahar rafinat), obezitatea, sedentarismul, cure de slabire repetate.
in timpul aparitiei durerilor (determinate de migrarea calcului catre calea de iesire-adica caile biliare principale si canalul cistic ce obstrueaza eliminarea bilei in intestin) este indicata medicatia antispastica.
litiaza biliara are indicatie chirurgicala de extirpare a colecistului, pentru a preveni complicatii precum colangita, litiaza de coledoc, colecistita, pancreatita.

Alex07

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru raspunsul acordat,dar in aceasta situatie care este acum ce se poate face?este necesara o interventie chirurgicala imediata?sau sa asteptam sa vedem daca se va elimina aceea piatra de pe canalul coledoc??si interventia se poate face la parascop??astept raspuns va multumesc

Tuca Stefan

acum 12 ani

Buna ziua,

Situatia este potential grava, in sensul ca odata plecata o piatra din colecist pe canalul coledoc starea mamei dumneavoastra se poate complica cu aparitia unui icter mecanic sau a unei pancreatite, complicatii grave.Situatia in care piatra migreaza spontan in duoden este putin probabila.
Cel mai bine ar fi ca mama dvs sa fie spitalizata, si realizata intr-un prin timp o interventie endoscopica,interventie care sa permita extragerea pietrei din coledoc, dupa care in timpul doi colecistul trebuie indepartat chirurgical- colecistectomie laparoscopica.
Va stau la dispozitie atat pentru operatie, cat si pentru lamuriri suplimentare.

Cu stima,

dr. Stefan Tuca - medic chirurg

www.stefantuca.ro

biancacat

acum 11 ani

mama mea are o piatra la fiere de 11 cm.Cat de grav poate fi si daca nececista operatie?

Ema

acum 10 ani

Mama mea de 86 de ani a fost diagnosticata cu un calcul de 9 mm/12 mm in canalul coledoc prin RMN cu substanta de contrast. Ce se poate face tinand seama de varsta, cardiopatie ischemica, angina pectorala si hipertensiune?
Multumesc frumos!

Cristina

acum 8 ani

Am fost la o ecografie abdominala si mi a gasit o piatra de 15 mm... Am vreo sansa sa o elimin prin tratament? Sau trebuie sa ma operez? Medicul radiolog a spus ca are si o pozitie nu intocmai buna pentru ca este foarte aproape de canalul coledoc..

IOANA BOBOCEA

acum 7 ani

Ia legatura cu D-na .dr.Elena Truta 0769282403