Pete maronii pe frunte

Boli pancreatice si de ficat

Postata de marap107 cu 11 ani in urma.

Am citit o groaza despre petele de ficat si cred ca si ale mele au aceeasi cauza. Au aparut treptat si s-au inmultit pe frunte. Mi-e groaza sa ies in lume, folosesc multe cosmetice, creme antipigmentare, corectoare etc. M-am saturat! Mentionez ca le am de vreo 4 ani si momentul aparitiei lor p***ancide cu inceperea folosirii anticonceptionalelor. De asemenea, in aultimii ani am avut vreo 10 crize de fiara. Am vazut ca unele persoane apeleaza la tratamentul laser, IPL, nu stiu cat de folositoare or fi, ma tem ca sunt bani aruncati in vant.
Intrebare: ce investigatii ar trebui sa fac ca sa-mi dau seama daca sunt de la ficat sau nu?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul dermatolog.

Adriana Stoian

acum 9 ani

Buna! De cativa ani am niste pete maronii aparute pe spate iar acum s-au extins sub sani si pe picioare cateva mici. De o saptamana am dureri in zona ficatului,am fost operata de piatra la fiere acum cateva luni in urma , are vreo legatura petele maronii cu durerea aparuta in zona ficatului? Va multumesc