o intrebarea mai ciudata

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Fish cu 13 ani in urma.

Daca consum alcool intr-o seara a doua zi vomit cel putin 10-12 ore. Adica ma trezesc cu o sete foarte exagerata, beau apa dar acesta nu se absoarbe ci sta in stomac pana se aduca o cantitate insemnata dupa care vomit. Dupa ce vomit iar imi apare acea sete puternica, iar beau apa pana vomit si tot asa timp de 10-12 ore. Precizez ca nu consum alcool regulat ci cel mult o data pe luna dar cam exagerez atunci.

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 13 ani

Simplu: nu mai bea.

ochi negri

acum 13 ani

Iti dai seama ce crede ficatul tau ...despre tine?Decat sa ai astfel de probleme,mai bine nu mai bea sau ...nu mai exagera,cum spui ca faci.

amarat

acum 13 ani

Multumesc pentru raspunsuri...dar doream o explicatie a fenomenului din partea unui medic. Tocmai ca acum am peste 6 luni de cand nu am mai baut pentru ca imi este frica de a doua zi. Am pus aceasta intrebare pentru ca eram curios ce se intampla.

PS : Iuli daca erai atent nu am precizat cum remediez problema...care intr-adevar este simpla...nu mai beau.

anutzamihaescu

acum 13 ani

Buna parerea mea este sa mergi la doctor sa-ti faca cateva investigatii Sanatate multa!!!

Medic Epuran

acum 13 ani

În cazul d-vs este vorba de intoleranţă gastrică la alcool (stomacul răspunde prin oprirea propriei funcţii), de aceea vă recomand să evitaţi consumul de băuturi alcoolice

amarat

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru raspuns!
Intr-adevar daca nu consum alcool nu am nici o problema cu stomacul. Multi ma invidiaza ca pot manca orice fara sa am probleme.

Costel

acum 13 ani

am consumat vreo 5-6 ani alcool si acuma incerc sa ma las dar beau foarte multa apa este normal 3-4 lintri pe zi mam lasat de 3 zile si am baut apa vreo 10 lintri este normal?

iren

acum 12 ani

10 litri?
frate poate e apa grea

amarat

acum 13 ani

parerea mea este ca apa in exces nu are cu ce dauna. Chiar medicii recomanda 2-3 l de apa pe zi.