nodulii hiperecogeni

Boli pancreatice si de ficat

Postata de nico eta cu 11 ani in urma.

Mi sa facut un ecograf general iar pe ficat mi s-au descoperit trei noduli hiperecogeni,localizati insegmentul7 LDH sugestiv pentru hemangioame hepatice,ce este de facut si daca este grav?va multumesc

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 11 ani

Pentru a elimina orice suspiciune, pentru a fi sigura ca este vorba despre hemangion,care este o tumora benigna a ficatului,este bine de facut o serie de analize din sange si cativa markeri tumorali cum ar fi : hemoleucograma , fibrinogen si markerii alfa-fetoproteina [ AFP ] , CA19-9 si CEA . Daca rezultatul analizelor este bun ,atunci singurul lucru de facut este urmarirea evolutiei acestor hemangioame . Riscul este de rupere in caz de un efort mai mare,plus o sangerare mai abundenta in cazul unei biopsii pe organul in cauza. In rest, nicio problema.

nico eta

acum 11 ani

Va multumesc foarte mult

nico eta

acum 11 ani

VA MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU INDRUMARI,deoarece am fost la medicul de fam. si mi-a spus ca nu am nimic si sa nu imi fac griji.

nico eta

acum 11 ani

multumesc