Mama mea are VSH 170 si proteina C radioattiva 3600 as dori un sfat medic ce ar trebuifacut? ?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Utilizator11724730073 cu o luna in urma.

Cum ar trebui sa procedez?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Valorile pe care le-ati precizat pentru mama dumneavoastra sunt ridicate si ar putea indica o inflamatie sau o infectie in organism. Proteina C reactiva (nu radioactiva) este o proteina facuta de ficat atunci cand exista inflamatie in corp.

VSH-ul mare poate fi un semn al unei varietati de afectiuni, inclusiv infectii, inflamatii autoimune sau cancer.

Este foarte important sa discutati cu medicul dumneavoastra pentru a intelege semnificatia acestor rezultate si pentru a determina urmatorii pasi. Acest lucru ar putea include investigatii suplimentare, de exemplu teste de sange pentru a verifica functia ficatului sau rinichilor, testarea pentru inflamatii sau infectii specifice sau alte teste imagistice.

In plus, este posibil sa fie necesar un consult la un specialist pentru a determina cauza acestor valori ridicate si a recomanda un tratament corespunzator.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:https://www.clickmed.ro/medic/analize-medicale, https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/proteina-c-reactiva-pcr_1327
sfatulmedicului.ro/analize/proteina-c-reactiva-sange_70

Utilizator11724730073

acum o luna

Multumesc frumos