LITIAZA BILIARA

Boli pancreatice si de ficat Obstructie biliara Obstructie a vezicii biliare cu calculi

Postata de NUTU142254 cu 12 ani in urma.

Buna seara,in urma unei ecografi i abdominale mi sa pus diagnosticul de litiaza biliara.
Calculi ac***a diametrul de 10 milimetri (2 lipiti ).Intrebarea mea este :-credeti ca este cazul unei interventi chirurgicale sau se poate remedia prin tratament ambulatoriu.Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In functie de locul de obstructie al canalului biliar, simptomele pot include greata, varsaturi, febra si durere abdominala severa ce dureaza mai mult de 6 ore. Daca aceste simptome apar, se poate dovedi necesar tratamentul chirurgical de indepartare a vezicii biliare si a calcului inclavat.
Ar fi de evitat scaderea brusca in greutate, nu mai mult de 0,5-0,7 kg pe saptamana. mentinerea unui regim echilibrat (mese luate in mod regulat,cel putin 3 principale; consumul de cereale integrale si fibre, precum si de alimente ce contin calciu din legumele verzi produsele lactate),evitarea grasimilor animale.

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 11 ani

Exista un tratament care ar putea sa determine distrugerea in timp a calculilor biliari, cu acid ursodezoxicolic, dar nu exista garantii ca va functiona (de obicei functioneaza pentru calculi mai mici de 5 mm), este destul de scump, iar dupa oprirea tratamentului, de regula calculii reapar in timp. Asadar, daca exista simptome, colici biliare, cel mai bine ar fi totusi sa apelati la interventia chirurgicala. Va astept la un consult daca vreti sa discutam mai multe despre optiunile dvs.

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 11 ani

Exista un tratament care ar putea sa determine distrugerea in timp a calculilor biliari, cu acid ursodezoxicolic, dar nu exista garantii ca va functiona (de obicei functioneaza pentru calculi mai mici de 5 mm), este destul de scump, iar dupa oprirea tratamentului, de regula calculii reapar in timp. Asadar, daca exista simptome, colici biliare, cel mai bine ar fi totusi sa apelati la interventia chirurgicala. Va astept la un consult daca vreti sa discutam mai multe despre optiunile dvs.