Litiaza biliara (calculii biliari)

Boli pancreatice si de ficat Diagnosticul hiperaldosteronismul primar

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

de 3 luni am o durere in partea dreapta uneori mai sub coasta alteori coboara catre apentice am facut ecografie sa vazut doar colecist cutat restul eco normale inclusiv examen ginecologic ce ar putea fi? amfost diagnosticata cu hiperparatiroidism primar are vreo legatura? Multumesc.

Raspunsuri (10)

Florian Alex

acum 16 ani

Poate fi vorba despre o fiere lenesa, diskinezie biliara sau alte afectiuni (probleme de colon, de exemplu). Cel mai bine este sa refaceti ecografia abdominala, mai amanuntit si sa o insotiti si de analize de sange pentru ca medicul sa poata da un diagonstic prin corelarea acestora.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

am simtome asemanatoare litiazei biliare;dureri in partea dreapta fata sub coasta se intinde in partea din spate fara greturi si varsaturi dar cu dureri de cap dimineata,gust amar uneori o criza cu dureri puternice.exista tratament in afara de interventie chirurgicala pentru eliminarea calculilor?

oana256

acum 16 ani

Vin si eu tot cu o intrebare:
In nov-dec 2007 am auzit la stiri ca in premiera,medicii de la o Clinica din Cluj vor achizitiona din Italia un aparat cu care vor putea faramita calculii din colecist,fara a extrage vezica.Au fost si cativa voluntari pentru aceasta interventie (costurile interventiei au fost estimate atunci la cca.500 euro).Daca cineva cunoaste detalii despre aceasta interventie,va rog sa ma anuntati.
Multumesc si sanatate multa!

comentarii utilizatori

acum 16 ani

In urma cu o luna am facut o ecografie abdominala si mi s-a spus ca 1/3 din lumen are mal.Am dureri foarte mari cam de doua ori pe saptamana,uneori si doua in aceeasi zi si nu stiu ce sa mai fac.Iau si tratament medicamentos dar degeaba,tin si regim alimentar(fara prajeli,grasimi)nu stiu ce sa mai fac.Va rog sa ma ajutati si sa-mi dati un sfat.Multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am dureri mari de vreo 8 luni cel mai tare ma doare in plexul solar cu greturi,varsaturi,dureri de cap,gust amar, dureri de spate, si nod in gat, in fiecare zi,nu stiu ce sa ma mai fac stie cineva de la ce provin toate acestea?Multumesc tuturor celor care imi vor da o parere:)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Sunt din falticeni,si as vrea sa stiu la ce spitale se fac operatii laparoscopice pentru calculi din vezica.

diana

acum 11 ani

ideala este operatia clasica.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

AM FACUT O ECOGRAFIE ABDOMINALA SI AM DESCOPERIT MICI POLIPI COLESTEROLOTICI CALCUL COLESTEROLOTIC DE 3 mm.CE TRATAMENT POT SA URMEZ? VA MULTUMESC!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori si eu regimul post operator pt litiaza biliara

lungu13

acum 15 ani

am si eu piatra la ambele rinichii de 6-7mm,si iau tratament medicamentos.urinex.dar inca nu simt nimic.oare cand o sa aiba efect medicamentul?