Intrebare

Boli pancreatice si de ficat

Postata de melahrinia cu 10 ani in urma.

Am o stare de disconfort si durere usoara in partea dreapta ce raspunde in spate.In urma unui ecograf mi s-a pus diagnostic de steatoza hepatica si mai nou s-a vazut si un hemangiom de 17 mm.Ce-mi recomandati?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Hemangiomul este o tumora vasculara benigna destul de frecvent intalnita in randul pop**atiei si care nu pune probleme la aceste dimensiuni. Este bine sa -l evaluati ecografic la 6-12 luni.
Steatoza hepatica se refera la incarcarea grasoasa a ficatului. Este recomandat sa tineti un regim sarac in grasimi la care puteti asocia hepatoprotectoare.

melahrinia

acum 10 ani

Multumesc pentru explicatiile date ce nu am precizat in scurta mea prezentare si anume dimensiunile ficatului la ultimul ecograf din iunie 2013(70/147)e de bine ,e rau ,e cauzat de steatoza si ce hepatoprotectoare imi recomandati(momenten iau silimarina de 1000 si ceai hepatic )

buna

acum 10 ani

Buna. Steatoza nu inseamnea nimic altceva, ca ficatul este plin cu bile de colesterol, asa cum intre timp au toti oamenii, chiar si copiIi. Acestea ies usor
cu o metoda adecvata si ieftine, despre care poti citi aici.

http://s*****a/t3097-cura-de-eliminare-a-pietrelor-la-ficat

Citeste firul de discutie de la coada la cap, caci este in ordine inversa.

Si durerile din spate arata clar aceste lucru, sunt un simtpom tipic la un ficat plin de bile de colesterol. Aceste "pietre" sunt moi, sunt din colesterol si nu ies la ecograf. Medicina habar nu are de ele si nici nu cunoaste vreo metoda buna de a le elimina fara a face rau pacientului. Operatia de eliminare a colecistului este unica metoda, dar asta nu ajuta deloc la cele din ficat, care sunt de fapt majoritatea.
Daca iti eliberezi ficatul toate simptomele vor disparea rapid.
Hemangiomul dispare si elde la sine dupa cura de eliminare, caci ficatul este prea umflat din cauza le aceste bile de colesterol care se afla in caile biliere, ficat si colecist.
Dupa ce te scapi de ele vor disparea simptomele, vei avea mai multa energie, vei avea o digestie mai buna si vei fi ferita de multe boli care vor aparea in mod sigur atata vreme cat iti lasi ficatul in acest stadiu.
Metoda asta valoreaza aur pur. Pacat ca stiu atat de putini de ea.