Interpretare rezultat ct?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Utilizator11699793631 cu 3 luni in urma.

Buna ziua !
Mama mea in varsta de 70 de ani a efectuat un ct , ptr ca i au aparut hematii 5-10 in urina.
Va rog frumos imi poate interpreta si mie cineva rez ct ului?
Mai dureaza pana vom ajunge la medic.
Va implor din tot sufletul !

Baze pulmonare libere.
Ficat cu dimensiuni moderat crescute , steatozic, cu calcificare nodulara in LDH, fara procese focale , fara dilatatie de CBIH.
Colecist partial contractat ,fara calculi radiopatici.
Pancreas cu aspect normal.
Splina 92mm , omogena
Suprarenale cu aspect normal.
Rinichi dr.cu dimensiuni normale , fara calculi radioopaci, cu chiste corticale seroase cu diam max 12 mm.
Tija caliceala superioara elongata, cu implantare pe conturul posterior al bazinetului, spre jonctiunea pielo-ureterala.
Mica zona de cudura a ureterului proximal.
Ureter dr nedilatat.

Rinichi stg cu dimensiune normale, fara calculi radioopaci, cu chiste corticale cu diam cuprinse intre 4mm si 30mm.
Chist parapielic cu diam de 26/24mm ce determina efilarea tijei caliceale inferioare.Fara filatatie de SPC. Ureter stg nedilatat.
Secretie si excretie normale, simetrice.
Rect cu aspect normal.
Vezica urinara cu discreta ingrosare de mucoasa la nivelul trigonului, cu continut omogen.
Uter in avf, involuat, cu multiple calcificari la nivelul parametrelor.
Loje ovariene libere..
Colon descendent si colon sigmoid cu multiple imagini diverticulare.
Discreta ingrosare parietala adiacenta diverticulir de la nivelul jonctiunii descendent-sigmoid ,pe o distanta de aproximativ 40mm, cu densificarea grasimii din jur-modificari inflamatorii.
Fara lichid peritoneal.
Fara adenopatii cu caracter oncologic.
Modificari degenerative coloana lombara.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Rezultatul CT arata cateva probleme care ar putea necesita investigatii suplimentare.

Acest rezultat indica o posibila boala de ficat gras. De asemenea, are o calcificare nodulara in ficat, care ar putea fi semnul unei boli hepatice anterioare sau actuale.

Rinichii au chisturi care, desi nu provoaca in mod normal simptome grave, ar putea necesita monitorizare.

Ureterul proximal este putin ingrosat, care la fel poate necesita monitorizare. Prezinta si diverticuli in colonul descendent si sigmoid, cu un pic de inflamatie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie, https://www.clickmed.ro/medic/nefrologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/ficatul-gras-steatoza-hepatica_7779
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/chisturile-la-rinichi-cand-devin-periculoasei_17438

Utilizator11699793631

acum 3 luni

Multumim frumos ptr explicatii !
Multa sanatate va dorim !