interpretare rezultat analize

Boli pancreatice si de ficat

Postata de monica200689 cu 12 ani in urma.

Buna seara, am si eu o fetita de 5 ani si jumatate si i-am facut analize la sange dar din toate rezultatele ,doua mi s-a spus ca nu sunt in limitele normele : MCHC = 37.8
si TGO = 34. Va rog sa ma ajutati cu o interpretare a acestor rezultate.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

MCHC este o analiza care ofer informatii referitoare la celulele rosii (hematii) si anume la concentratia medie a hemoglobinei. valorile normale sunt intre 32 si 36 in general.
TGO este o analiza (transaminaza) care ofera informatii despre ficat in general.
valorile normale pot diferi de la laborator la laborator, totusi valorile scrise de dumneavoastra sunt foarte putin modificate, si pot sa nu aiba nici o valoare diagnostica, mai ales daca sunt singurele modificate. in cazul in care nu este cunoscuta cu nici o boala si nici nu are vreun simptom, va recomand o alimentatie echilibrata si sa repetati analizele la recomandarea medicului de familie al fetitei.

va urez o seara buna

Oprea Dragos

acum 11 ani

Daca am MCHC 31,8 e ceva grav?