Interpretare ct?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Bianca cu 10 luni in urma.

Ficat cu dimensiuni crescute, prezintă o leziune hipodensa, cu structura neomogenă, imprecis delimitată, localizată în seg v/iv b ci dimensiuni de aprox 60/55/70 MM de etiologie incertă ct nativ.
Minime dilatații de cai biliare intrahepatice la nivelul lobului drept. Colecist contractat fara imagini de calculi radiopaci

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Aceasta interpretare CT indica un ficat marit, cu o leziune hipodensa (cu densitate mai mica decat a tesutului sanatos) de dimensiuni mari, localizata in segmentul V/IV al lobului ciudat al ficatului. Leziunea pare sa fie neomogena (cu o structura care nu este uniforma), imprecis delimitata (nu este clara granita intre zona afectata si cea sanatoasa) si are o etiologie incerta (nu se cunoaste cauza exacta a acesteia).

De asemenea, se observa o usoara dilatare a cailor biliare intrahepatice in lobiul drept si o contractie a vezicii biliare, insa nu se observa prezenta calculilor radiopati (pietre) in aceasta.

Aceste descoperiri sunt semnificative si necesita ulterior investigatii suplimentare pentru a determina cauza leziunii hepatice si a dilatarii cailor biliare, precum si urmarirea situatiei evolutive a acestora.

Va recomandam sa va programati la medic pentru interpretare CT si diagnostic corect: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/insuficienta-hepatica-si-leziuni-ale-ficatului-semne-si-simptome_8514
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/afectiunile-hepatice_6573
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/regimul-alimentar-in-bolile-de-ficat_1564

Multa sanatate!