Intepat in deget dupa injectia unui bolnav hepatic+pancreas

Boli pancreatice si de ficat

Postata de George.Daniel cu 10 ani in urma.

Buna seara, acum ceva timp a efectuat o serie de injectii IM unei persoana care a decedat intre timp (cancer pancreatic, icter). Ma tem ca nu cumva sa fi suferit si de vreo hepatita, ac***a in vedere ca avea valorile bilirubinei directe si totale foarte mari (ceva de genul 7 directa si 8 totala).
E cazul sa-mi fac testarea pentru hepatite?La cat timp ar fi optim pentru a afla cu certitudine rezultatul?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este bine sa determinati testele pentru hepatita B si C la 1 si 3 luni.