icter mecanic

Boli pancreatice si de ficat

Postata de iulianaana cu 13 ani in urma.

Buna ziua! bunica mea a fost operata acum 2 sapt de pietre la fiere, totodata, i s-a mai descoperit si un chist la ficat, care a fost indepartat o data cu fierea. La o saptamana dupa interventie (a fost laparoscopica) a inceput sa se simta foarte rau. Am dus-o la spital si i s-a spus ca are icter mecanic. Vineri a fost programata pt o noua interventie, de data aceasta i s-a spus ca nu se mai poate laparoscopic. Vreau sa stiu care sunt riscurile acestei interventii, daca aceasta boala ar putea fii tratata medicamentos? Specific ca bunica mea are 74 de ani si mai are probleme si cu tensiunea...
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

floryny

acum 13 ani

Din cate stiu, tratamentul acestei boli se face prin operatie clasica, laparoscopica sau endoscopica.

dr cata

acum 13 ani

din ceea ce am citit...icterul este de natura mecanica cel mai probabil cateva pietre din colecist au intrat in canalul biliar principal( mai ales daca pietrele din colecist au fost mici)> Ce nu am vazut este ca nu precizezi ce fel de chist a fost...Operatia este posibil atat pe cale clasica cat si pe cale laparoscopica sua chiar endoscopic asa numitul ERCP dar totul depinde de ce este cauzat acet icter. riscurile exista atat din cauza varstei, hipertensiunii, infectii posoperatorii, infectii respiratorii, cat si riscurile unei anestezii generale inclusiv riscul de deces. Sper sa va fie de folos.

iulianaana

acum 13 ani

va multumesc pentru raspunsuri.

participant_forum

acum 13 ani

Din cate cunosc eu, icterul se face in general si de la excesul de medicamentatie, cum este cazul adesea in preajma si dupa orice interventie chirurgicala, fie ea si laparoscopica (anestezicul etc.) Deci ca o urmare colaterala, fara legatura directa cu afectiunea care a generat interventia respectiva. Si mai ales daca bunica dvs. deja avea suferinta directa cu ficatul.. Medicamentos, poate ca v-ar putea recomanda niste intaritori ai ficatului mai puternici - aminoven, aminosteril si altii.. insa nu stiu daca medicul curant crede ca starea s-ar ameliora prin astfel de tratamente..

Csara

acum 13 ani

Din punctul meu de vedere, orice interventie chirurgicala, la vasta dansei este riscanta. Mai dificila poate fi anestezia, rezistenta la aceasta, dar si recuperarea postoperatorie.

iulianaana

acum 13 ani

nu-mi vine sa cred... acum se pare ca a intervenit o alta problema... de abia au trecut 4 zile de la operatie, timp in care bunica mea s-a simtit rau si nu a putut manca nimic, timp in care doctorii si asistentele s-au purtat mai mult decat urat cu mama mea (care a ramas in spital cu bunica) si cu bunica, acum, dupa atata chin sa vina dl doctor si sa ne spuna ca, de fapt, i-au mai facut niste investigatii si ca tb operata din nou pt ca au mai descoperit inca o piatra. cum e posibil asa ceva? ce inima poti avea ca sa-ti bati joc in halul asta de un amarat de om?