Hepatomegalie?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de sorinc cu 11 ani in urma.

Buna ziua!

Am efectuat din alte motive (nu in legatura cu ficatul) o tomografie computerizata la torace si abdomen.
In raportul primit scrie la concluzii despre o hepatomegalie omogena, ficat cu contur net, dimensiuni crescute cu diametrul cranio-caudal al lobului drept de 18 cm, cu structura omogena.
As dori sa va intreb daca este un motiv de ingrijorare si daca da, ce alte analize/investigatii suplimentare ar mai trebui facute?

Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati un bilant clinico-bilogic printr-un consult de medicina interna care sa cuprinda urmatoarele analize: TGP, TGO, GGT, fosfataza alcalina, bilirubina totala si directa, colesterol, trigliceride, hemoleucograma, electroforeza proteinelor serice, markeri virali ( hepatita b, C, etc) in speranta identificarii unei posibile cauze. De asemenea, ar fi bine sa fiti evaluat si dpdv cardiologic ( marirea ficatului de cauza cardiaca).

sorinc

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns. Am 32 de ani iar in urma cu 1 an mi s-a depistat hipertensiune arteriala si urmez un tratament cu Betalok Zok si Prestarium zilnic.
Colesterolul este marit, 241
Trigliceridele sunt 219.
Incerc sa am o alimentatie lipsita de grasimi.
Hepatite nu sunt, Hemoleucograma este buna.
Restul de analize nu le-am efectuat inca.