Hepatita A

Boli pancreatice si de ficat

Postata de PavElena cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am fost operata de piatra la fiere acum 3 ani. de atunci tot simt din cand in cand niste dureri nu foarte puternice sub hipocondrul drept, am fost la un cosult si mi sa spus ca ar fi un sindrom postcolecistectomic si mi sa dat un tratament. Totusi intrebarea mea ar fi alta, de curand am intrat in contact cu o persoana bolnava de hepatita virala, mai exact am baut dintr-un pahar al pers respective care fusese spalat cred, am aflat mai tarziu ca are hepatita virala. Daca eu am fost bolnava de hepatita A in trecut ce sanse am sa contactez hepatita pe care o are pers respectiva? Intreb deoarece in ultimul timp mi s-au intensificat durerile sub hipocondrul drept si as vrea sa stiu ce este de facut. Multumesc !

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Riscul de capata astfel o infectie virala hepatica ( visus B, C ) sunt aproape inexistente deoarece acestea se transmit preponderent pe calea sangelui.
Este recomandat sa faceti o evaluare gastroenterologica ( inclusiv probe biologice virale hepatice, ecografie abdominala).

PavElena

acum 11 ani

Buna seara! Am facut o ecografie in urma cu o saptamana si mi sa spus ca ficatul arata foarte bine, la eco nu mi-a aparut nici un fel de problema. Va multumesc pentru raspuns, tot respectul pentru munca dvs.

Alexandria

acum 11 ani

Daca inainte am fost bolnava de hepatita A, pot infecta pe cineva in urma unui contact cu sîngele meu

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

De hepatita A nu.