hematon

Boli pancreatice si de ficat

Postata de monica 1964 cu 10 ani in urma.

Astazi la ecografie sa vazut un hematon pe ficat. La controlul facut anul trecut nu sa vazut nici un hematon .As dori sa stiu de la ce se face si daca este ceva rau?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Hematomul reprezinta o colectie de sange intr-un orgam sau intr-un tesut, aparuta ca urmare a unei hemoragii. Are aproape intotdeauna drept cauza un traumatism. In majoritatea cazurilor, hematomul regreseaza spontan.
Este important sa fie diferentiat de hemangiom= tumora vasculara de origine benigna.
Este recomandat sa consultati medicul internist.