Hemangiomul hepatic

Boli pancreatice si de ficat

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

cum sa il tratez si ce pericol are

Raspunsuri (4)

carmen loredana86543

acum 16 ani

Hemangiomul hepatic este o formatiune dobandita genetic, bine delimitata, localizata in parenchimul hepatic. Nu pune probleme deosebite (nu are nici un pericol), nu necesita tratament, ci doar trebuie urmarita ecografic. Pentru confirmarea acestuia se indica tomografie computerizata cu substanta de contrast desi investigatia de electie in cazul hemangioamelor hepatice este RMN-ul.

comentarii utilizatori

acum 16 ani

Se scriu multe lucruri despre aceasta boala,dar nimeni nu ne spune concret cum se poate trata sau ce trebuie sa facem pentru a preveni riscurile cancerului la ficat.Nu de mult am fost diagnosticata cu acest hemangiom hepatic si tare ma sperie generalitatile acestiua.Este sau nu este periculos? Ce trebuie facut?

comentarii utilizatori

acum 16 ani

tatal meu are un hemangion hepatic de 7 cm,si il deranjeaza foarte tare din cauza marimii,probabil,caut tratament naturist ptr acesta....operatia ni s-a spus ca e foarte periculoasa...daca aveti niste indicatii sau un sfat va ros sa-mi scrieti.

roxana313125038

acum 15 ani

te poti adresa la spitalul fundeni, acolo au si gastroenterologie si chirurgie generala, am inteles ca este cel mai bun spital din romania (se face si transplant hepatic), am avut si eu o problema cu ficatul si am fost la dr. leo david, am ramas foarte multumit de atitudine si de tratament, incearca sa-l apelezi 0748220071