halena+colecistectomie

Boli pancreatice si de ficat

Postata de anca169105132 cu 10 ani in urma.

Exista vreo legatura intre indepartarea fierei si halena! Eu am observat la un membru din mediul meu de munca acest fapt si acum nu imi dau seama daca e din cauza operatiei sau pur si simplu e doar neglijenta igienica a cavitatii bucale!

Multumesc anticipat pt. raspunsuri!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Colecistectomia nu determina aparitia halenei.
Cauzel respiratiei urat mirositaore sunt: igiena neglijata, afectiuni dentare, consum de anumita alimente ( ceapa, usturoi, condimente, etc), fumatul, boli precum diabetul zaharat, afectiuni hepatice sau renale, infectii respiratorii, etc.