GGT valoare 978

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Anaakids cu 11 ani in urma.

in urma analizelor GGT are valoare de 976, TGP 49, glicemia 152, colesterolul 216, trigliceridele 168. Aceste valori de GGT le am de 9 ani si nu mi s-a stabilit inca un diagnostic. Care este afectiune care mareste aceste valori? Ce pericol prezinta pentru mine? Ce tratament e necesar pentru a le scadea?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu se poate pune un diagnostic doar pe valoarea mare a GGT! In primul rand, este nevoie de un examen medical amanutit ( + eventale simptome) alaturi de alte analize : fosfataza alcalina, ecografie abdominala, dupa caz TC abdominal sau colangio-RMN, anticorpi antinucleari, examen cardiologic, functia renala, etc.
GGT poate creste in consumul de alcool, formatiuni tumorale( ficat, pancres), ca urmare a unor medicament, lupus eritematos sistemic, etc.