GGt marit

Boli pancreatice si de ficat

Postata de sorin62 cu 14 ani in urma.

Am GGT de 122.8 u/l (in buletinul de analize este indicat un interval ca fiind normal de 11.00 - 50.00) .TGO este 37 u/l (un interval normal de 0.00 - 38.00)si TGP 49.8 u/l(un interval normal de 0.00 - 40.00).Restul analizelor sint in parametrii normali.Doresc sa stiu daca situatia este grava si ce indica aceste rezultate.
Multumesc.

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

Ar trebui sa-si spuna parerea medicul. Cea mai mare crestere este cea a GGT. Ar putea fi vorba de o steatoza hepatica [ficat gras], dar pe masura remedierii situatiei,aceasta valoare poate sa scada in cateva luni. Multa sanatate !

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Consulta medicul specialist interne/gatsroenterologie sunt necesare investigatii suplimentare - markerii virali de hepatita virus B si virus C. Trebuie exclusa consumul de alcool.

ss

acum 14 ani

ar trebui sa faceti o ecografie abdominala

Utilizator11531328087

acum 5 ani

Gama GT 13 U/L
TGO 23 U/L
TGP 21 U/L
Creatinina serica 0,77 mg/dl
Ce probleme am ,spuneti va rog ?