Gama GT 78.1, GOT 44.8, GPT 97

Boli pancreatice si de ficat

Postata de popgheorghe cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati sa imi recapat ficatul de odinioara.
Ma numesc Pop Gheorghe si am 32 de ani. De curand mi-am facut analize la sange si mi-au iesite urmatoarele rezultate: Gama GT 78.1, GOT 44.8, GPT 97.0.
Va rog sa sa ajutati cu un sfat pentru a-mi remedia problemele de ordin hepatic. Tin sa mentionez ca fac sport de 2-3 ori pe saptamana mai intensiv, in rest am un loc de munca care nu solicita foarte multa miscare, si am 98 kg la 1,80 m.
Va multumesc mult.

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie ce probleme hepatice ati avut pana acum? ce diagnostic ati avut? ce tratament ati urmat?
sau, aceasta afectiune este noua si v-ati dat seama ca o aveti in urma analizelor de sange de control?

va urez o zi buna

popgheorghe

acum 12 ani

Buna ziua,
Nu am avut probleme hepatice pana in prezent, doar ca anul trecut am depistat in urma analizelor numarul crescut la GOT si GPT, respectiv Gama GT care aproape s-au mentinut si pana astazi.
Singurul lucru care s-a ameliorat sunt Trigliceridele care in anul 2010 cand am avut 508, iar anul acesta s-au ameliorat la 325. In rest rezultatele sunt in limitele normale.
Va multumesc pentru raspunsul prompt si va felicit entru acest site.
Cu respect,
Pop Gheorghe

popgheorghe

acum 12 ani

Va rog sa nu ma uitati cu un raspuns pentru comentariile de mai sus. Va multumesc

stefan

acum 11 ani

buna ziua.,.ati putea sa imi spuneti ce semnifca GPT :200 ? si GTO :105?

vali

acum 10 ani

Buna seara.sunt femeie cu varsta de 42 de ani si facut analizele si mi-a iesit gama gt 45 ce parere aveti trebuie sa iau cumva tratament este eva grav .multumesc mult

Moartea

acum un an

Formula chimică a apei