formatiune tumorala la ficat

Boli pancreatice si de ficat

Postata de amiro cu 13 ani in urma.

Buna seara,rog frumos!!! daca, imi poate oferii cineva lamuriri, legat de urmatorul rezultat, la un examen eco abdominal - varsta pacient 69ani!!! Ficatul prezinta in plan scizural drept o formatiune tumorala solida de 40x60mm.Se dezvolta catre segmentul IV si V, pe fata viscerala hepatica.In jurul acesteia se evidentiaza procese nodulare secundare de 10mm fiecare.Adenopatii de 15-20mm in hilul hepatic,in trunchiul celiac si paraduodenal(dreapta).Ambii rinichi au pozitie,morfologie,diametre si structura normale.Fara alte elemente patologice pentru:splina,ax vascular splento-portal, pancreas si vezica urinara. Astept raspuns cat mai URGENT!!!
Va multumesc,
Cu respect Adina

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Da, exista o formatiune pe ficat. Atat se deceleaza din ecografie. Aceasta trebuie investigata, ecografia nu poate sti cu certitudine ce este.

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Este necesar in primul rand un examen CT cu substanta de contrast pentru precizari suplimentare cu privire la formatiunea tumorala. De asemenea, analize de sange inclusiv pentru markeri tumorali.

Costea

acum 9 ani

Buna ziua,sufar de hepatita cronica cu virus C si in urma unor analize au iesit urmatoarele: transaminaze mari,virusul cantitativ mare si mai ales markarii tumorali crescuti.In urma acestora am efectuat un R.M.N. ,ECOGRAFIE ,unde nuexista informatii ca ca ar exista ceva de genul unui carcinom hepatic.In urma r.m.n. ului ma linistisem,insa acum la refacerea analizelor markarii tumorali au crescut fata de perioada anterioara.Ce pot face? ce s-ar putea face? ce analize sau investigatii trebuie sa fac pentru a sti exact ce am de facut.