Fierul marit

Boli pancreatice si de ficat

Postata de rodica.v cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am un baiat de 13 ani si i-a iesit fierul, la niste analize de rutina, 130 cand lim.max este de 110. Doctorul de familie a spus ca re ficatul putin obosit si i-a dat hepatoprotect timp de 3 luni. Eu i-am repetat sideremia peste 3 saptamani si a iesit fierul 162, deci a crescut. Ce investigatii sa mai fac sau ce poate fi? Va multumesc

Raspunsuri (1)

Radita

acum 12 ani

POTI SCRIE PE gOOGLE ''''FIER MARIT'''' SI GASESTI MAI MULTE INFORMATII, RECOMANDARI... Alimentatia este foarte importanta. Ar trebui, cred, tinuta o dieta care sa elimine alimentele care contin fier si sa contina alimente care contracareaza efectele acestuia. Consulta un medic, poate altul decat medicul de familie, pt ca fierul, din cate am vazut pe internet, poate avea efecte negative asupra sanatatii...