fiere nelocuita

Boli pancreatice si de ficat

Postata de nandi30 cu 11 ani in urma.

buna seara,
am si eu o intrebare. mi-am facut o echografie abdominala si mi-a reiesit ca am un colecist contractat hiperton.
imi puteti spune va rog frumos ce inseamna si daca este bine sa iau anghirol pentru aceasta. tin sa precizez ca am si usoare dureri de cap si o durere usoara in partea dreapta.
va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Acest aspect al colecistului apare, de regula, dupa masa, cand peretii colecistului se contracta pentru a elimina bila ( necesara digestiei alimentelor).
Puteti utiliza anghirol in continuare.

Medic.Fares

acum 11 ani

Pentru colecist hiperton, insotit de durere de cap si durere in partea dreapta a abdomenului, va recomand capsule VEZICA BILIARA ACTIVA, cate o capsula de 2-3 ori pe zi, dupa masa.

Aceste capsule relaxează musculatura netedă a vezicii şi căilor biliare
Ele contin frunze de rozmarin (Rosmarini folium), sunătoare (Hyperici herba), salvie (Salviae herba),
fructe de fenicul (Foeniculi herba), rostopască (Chelidonii herba).
Au efect antispastic ( relaxează musculatura netedă a vezicii si cailor biliare), stimulează secreţia şi eliminarea de bilă, ajuta eliminarea gazelor intestinale, calmant, antialgic.
Sunt recomandte pentru dischinezie biliară hipertonă (tulburare functională a vezicii biliare care constă în tonus crescut al vezicii şi al căilor biliare sau golire rapidă a bilei în duoden. Apare frecvent la stres şi stări de nervozitate, sau poate fi declanşată de consumul de alimente care cresc contractabilitatea vezicii biliare: ouă, alimente grase, ciocolată, usturoi, prăjeli).