Fiere lenesa

Boli pancreatice si de ficat

Postata de carmen009 cu 11 ani in urma.

Buna ziua
Acum 9 zile am facut o criza biliara,am mancat seara tarziu,produse lactate si fasole batuta,si a inceput sa ma doara tot abdomenul,apoi mi-a ramas o durere in partea dreapta subcostal care se intinde in zona spatelui si omoplat..am trecut pe regim alimentar si tratament si anume bil-ex,zymogen forte si triferment,ceaiuri... plus nospa si scobutil pt durere...ideea este ca nici pana azi nu mi-a treut durerea..stiu ca am fierea cudata,asa mi s-a spus la fiecare ecografie care am facut-o...ultima ecografie a fost facuta acum 2 luni si mi-a spus ca am colescist ovalar cudat infundibular,transonic(sa inteleg ca e fara calculi)..deci inseamna ca nu am pietre?Intrebarea este ...de ce nu-mi trece durerea asta o data...ce trebuie sa fac,sa-mi treaca?O sa-mi spuneti sa ma duc la medic,si o incep iar distractia cu ecografii,analize...s.a.m.d..sunt cam satula de toate astea..si inca o intrebare e posibil ca tot de la colecist sa ma doara si stomacul din cand in cand si arsuri?Multumesc

Raspunsuri (8)

sorinna-marianna

acum 11 ani

Draga Carmen,fiere lenesa am si eu,dischinezie biliara mi-a spus o doctorita la un ecograf.Dar nici un medicament nu m-a facut sa ma simt bine.......decat un ceai.Pelin,pe care l-am cules in primavara in luna mai.Si ceaiul de pelin nu se face ca orice ceai.Trebuie sa infierbinti bine apa,o iei de pe foc,pui o ramurica mica,si agiti usor apa ca sa plimbi planta un pic prin cana.Dar planta o scoti din apa dupa ce ai agitat apa de cateva ori.E amar....dar nu atat de tare daca ai fierbe pelinul pe foc.Daca il fierbi....se spune ca e putin toxic.Sper sa iti ajute si tie.Multa sanatate.

Laura

acum 11 ani

Uff..ceai de pelin..nu prea suport gustul amar,nici sucul de grapfruit,daramite pelin,plus ca am luat mai demult ceai pt bila lenesa si nu am putut sa-l beau..deci nu ma bag la ceaiuri dastea...o sa mai continui cu ulei de masline si lamaie ca incepusem,dar mi-e cam greata de la ulei...o sa ma duc maine la medic sa vedem ce zice,dar ma gandesc ca nu sunt prea multe variante..nasol cu fiara asta..

Rodica Sandu

acum 11 ani

incearca capsule de pelin http://***.ro/articol/Produse/Tratament_deparazitar_si_detoxifiant/Pelin_-95.html

Eu de aici cumpar pachete pentru detoxifiere si deparazitare! Sunt foarte eficiente tratamentele!

Irina Robciug

acum 11 ani

Am comandat astazi pachetul deparazitar. Abia astept sa il primesc!!!

florina

acum 10 ani

ce mai faceti surioarelor?In ale fierii...

CIUCULINA

acum 9 ani

buna,si eu am aceeasi probleme: o durere in partea dreapta sub coaste de care nu mai scap de vreo 7 luni.eu as bea sau manca orice numai sa nu o mai am.Doctorul meu de familie mi-a recomandat regim alimentar(totul fiert) si o viata linistita(fara stres) ,aici eu am o adevarata problema pentru ca viata mea este toata o continua graba.Sanatate!

octavian

acum 9 ani

cura pentru litiaza biliara
zuia 1 -ceai de menta sau sunatoare
-supa de zarzavat strecurata prin coaja de paine sau covrigi
-ceai
ziua 2-idem ziua 1
ziua 3-dimineata se iau 2 linguri de sare amara indulcita cu zaharina sau zahar,dupa care se culca pe partea dreapta 3-4 ore
-la pranz si seara se iau 3 picaturi de rovacol sau inlocuitor duoa cqre se culca pe partea dreapta
ziua 4-dimineata se bea 1/4 l ulei de masline in amestec cu 1/4 bere rece de la frigider si se culca pe partea dreapta
- la pranz supa de zarzavat strecurata cu coaja de paine sau covrigi
-seara se mananca normal

MembruMobileApp1518387912

acum 6 ani

Pentru bila lenesa recomand cu incredere 2 sau 3 cani de ceai de papadie pe zi.Am avut probleme cu bila.Iar ceaiu de papadie chiar a dat roade.