fiere in forma de sarpe

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Roxana00 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am fost la medic datorita unor probleme de constipatie +flatuatie, balonari. Mi-a facut ecografie si mi-a spus k am fierea in forma de sarpe. Este acelasi lucru cu colecist septat? Cum se poate rezolva aceasta problema? Am si colonul mic.

Eu am de mica problema aceasta, sunt diagnostica cu nanism hipofizar, desi doctorul (cel vechi) mi-a zis k nu este chiar hipofizar... Am urmat tratament hormonal cam 7 ani, incepand din 1991. Am avut probleme cu tiroida (arderile mari, este acelasi lucru cu hipotiroidism?).

Am 140 inaltime, 31 kg( ma lupt din greu sa le mentin). Doar mama era mica, tata de 160cm. Am 26 ani. Mama a murit de cancer la ficat, tata a fost operat de cancer la prostata, sora lui de cancer la sani.

Am gastrita si acum urmez investigatiile pentru a descoperi daca am helicobacter pylori.

Simptome prezente:
-constipatii dese de lunga durata, din cand in cand extrema cealalta: diaree cu mancare nedigerata.; senzatia permanenta de colon murdar, sau ca nu elimin tot;
- flatuatie zilnica, imeiat dupa orice masa, uneori chiar si cand nu mananc, chiar daca nu sunt balonata, chiar daca am avut scaun; nu scap de gazele in exces niciodata, le am in permanenta (aceasta de curand, in copilarie aveam mai rar, la anumite mancaruri, au inceput sa fie din ce ince mai frecvente incepand din 2003, de un an ajungand sa fie permanente.
-nu tolerez fasolea, conopida, brocoli, merele crude, carnea, branza si altele.

Mentionez ca am un stil de viata sanatos. Lipsa de prajeli, mancaruri grele, iuti, piperate, usturoi rar, sunt vegetariana complet de 3 luni, lactate rar.

Astept sfatul vostru. un regim alimentar. sau o bagheta magica care sa transforme colecistul in forma de para :) .

Multumesc.
Ioana

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

De obicei, expresia"arderi mari: se asociaza cu hipertiroidismul- excesul de hormoni tiroidieni.
Posibil sa suferiti de un sindrom de intestin iritabil care incadreaza simptomele descrise de dumnevoastra, iar tratamentul acestuia este in primul rand prin regim(inseamna evitarea alimentelor ce produc tulburari ntestinale- dupa cum ati si precizat ca nu tolerati anumite alimente) asociat cu un tratament simptomatic( cum ar fi debridatu, espumian, etc). La senzatia de balonare poate contribui insa si afectiunile veziculei biliare.

Roxana00

acum 11 ani

vezicula biliara este asa din cauza ca nu s-a dezvoltat complet? tratamentul hormonal a ajutat la dezvoltarea organismului, care era foarte lenes, dar am intrerupt tratamentul, deoarece m-am suparat, ca incepusem sa am probleme de la stomac (gastrita) Probabil ca nu s-au dezvoltat toate organele cat trebuiau?